top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDumeto .

Kde je zakopaný pes Vaší spotřeby elektřiny? 2. díl – káva především

Na seznamu našich domácích spotřebičů u naprosté většiny z nás nebude chybět rychlovarná konvice a u mnohých najdeme i různé formy kávovarů. Protože, dejme si ruku na srdce, nemalá část z nás by bez dobré kávy nepřežila den a usnula už v autobuse, tramvaji, či vlaku a do zaměstnání bychom bez kávy v některých případech vůbec nedorazili. Kolik ale spotřebuje Vaše rychlovarná konvice či výborný kávovar, co jste dostali před 4 lety k Vánocům?


Příkony rychlovarných konvic se pohybují v rozsahu od 600 W až k 3 kW. Ale podstata všech zůstává stejná. Ohřát vodu z cca 10° C na 100° C a to v průměru 0,5 až 1 litr. Kolik tedy stojí přivést 1 l vody k varu? A dává smysl si udělat na konvici rysku, která určuje velikost Vašeho oblíbeného hrnku. To abyste zbytečně neohřívali vodu, kterou nespotřebujete?


Záhadná fyzikální poučka známá jako kalorimetrická rovnice říká, že energii nutnou k ohřátí vody spočítáme: 1 l vody x (100°C – 10°C) x 4,2 kJ = 378 kJ. Při cca 70% účinnosti rychlovarné konvice je tedy třeba vydat na ohřátí 540 kJ. To je hezké, ale kolik to stojí?


1kWh = 3 600 kJ tj . 540kJ = 0,15 kWh a 0,15 kWh x 8 Kč/kWh = 1,2 Kč za ohřátí jednoho litru vody. Pokud tedy nepijete 5 káv denně, není to zásadní položka. Jistě je zbytečné ohřívat 2 l, když Vám stačí 1, ale nic zásadního s tím neušetříte.

Dobře to je konvice. Co kávovary?

Většina domácích kávovarů funguje na principu ohřevu vody v okamžiku přípravy kávy. Jejich příkon je maximálně 2000 W a jednu kávu připraví cca za 1 - 2minuty, což je 0,06 kWh – maximálně 0,5 Kč na jednu kávu u většiny kávovarů výrazně méně. Tzv. pokud nejste kavárna, která připraví 100 káv denně, není ani domácí kávovar zásadní žrout energií. Samozřejmě můžete mít nějaký neobvyklý kávovar, který vodu ohřívá průběžně a pak by závěry byly jiné, ale pokud kávovar po použití odpojíte ze zásuvky, což doporučujeme i s ohledem na minimalizaci požárních rizik, tak zakopaný pes Vaší domácí spotřeby v kávovaru není.


V příštím díle se podíváme na spotřebič, který rozhodně zásadní je. Co myslíte, co spotřebuje nejvíce energie: pračka, sušička, lednička nebo myčka? Chcete snížit spotřebu i Vaší domácnosti? Vyzkoušejte náš formulář http://dumeto-usporam.dumeto.cz/ a nechte si posoudit spotřebu.36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page