top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraDumeto .

Kde je zakopaný pes Vaší spotřeby elektřiny? 1. díl

V médiích všichni čteme, že vypnutím StandBy modu domácí elektroniky dokážeme snížit spotřebu elektřiny? Je to pravda? Nebo kde jsou ve Vaší domácnosti místa, kde nejvíce elektřina utíká? V našem seriálu si postupně probereme, jak na to.


Ve StandBy modu to není

StandBy modem elektřina utíká, ale opravdu málo. Běžný StandBy mode jednoho zařízení má spotřebu cca 1-4 W dle stáří zařízení. Tj. běžný televizní stolek, kde televize neběží a kde jsou připojeny 2-3 zařízení má ve StandBy modu spotřebu 5W. 5 x 24 = 120 Wh – tj. 0,12 kWh denně, což je při cenně elektřiny 8 Kč/kWh = 1 Kč denně, když se na televizi vůbec nedíváte. Samozřejmě 30 Kč měsíčně není k zahození. Pokud se na televizi díváte méně než 1h denně, asi bych i standymode vypínal. Ale pokud Vaše televize běží častěji, třeba jako u nás. Není asi StandBy mode hlavní úspora Vaší domácnosti.


Když ne standby mode, tak kde šetřit?

Zkuste si udělat soupis všech spotřebičů Vaší domácnosti podle odhadované spotřeby. Na které nezapomeňte? - Cokoliv co ohřívá nebo chladí nesmí ve Vašem soupisu chybět. Sušička, bojler, klimatizace, lednice, pračka, průtokový ohřívač,… - Cokoliv co běží 24 hodin denně, by nemělo v soupisu taky chybět. I když WiFi router nebývá ten největší žrout, už zde lze něco ušetřit.


S čím se nemusíte trápit? - I když se to nezdá, ale nabíjení mobilních telefonů není ten nejextrémější případ spotřeby. Tj. začít nabíjet v práci místo doma, problém domácí spotřeby moc neřeší. Průměrná spotřeba pro 1 nabíjení je cca 10-20W po dobu cca 1-3 h. Tj. nabití telefonu je cca do 60 Wh denně což je 0,06 kWh/nabití. To je 0,48 Kč za jedno nabití. A u většiny dnešních telefonů méně.


Příště si povíme jaký dopad mají jednotlivé spotřebiče z Vašeho seznamu. Chcete vědět více? Dejte si Naši stránku Dumeto mezi oblíbené a sledujte náš seriál. Chcete snížit spotřebu Vaší domácnosti? Vyzkoušejte náš formulář dumeto-usporam.dumeto.cz a nechte si posoudit spotřebu i Vaší domácnosti.32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page